Yaşam

Uzmanlardan normalleşme sürecinde klima uyarısı!

Uzmanlar yeni normalde okullar, üniversiteler, hastaneler ve kamu kurumları başta olmak üzere tüm kapalı ortamlardaki havalandırma sistemlerinin yeniden düzenlenmesi uyarısında bulundu. Kapı pencere açılarak yapılan doğal havalandırmanın yetersiz olduğuna dikkat çeken uzmanlar, havalandırmalarda bulaş riskini yüzde 99 oranında düşürecek “koronafiltre”ler kullanılmasının şart olduğunu açıkladı.

Yaşam

Mutfağın şefleri bu okulda yetişecek

İstanbul Rumeli Üniversitesi (İRÜ) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde okuyan öğrenciler, eğitimlerini büyük oranda pratik ağırlıklı gördükleri derslerle geleceğin şefleri olma yolunda ilk adımlarını atıyor. Öğrenciler, eğitim programları kapsamında ünlü şef ve uzmanlarla bir araya geliyor.

Yaşam

Bu yaz en çok hangi şarkı dinlendi?

Türkiye’nin dijital müzik platformu fizy’nin repertuarının bu yaz da müzik tutkunlarının tercihi oldu. Yapılan açıklamaya göre bu yazın en fazla dinlenen ismi Sezen Aksu olurken Kurtuluş Kuş ve Burak Bulut’un ‘Sevmedim Deme’ isimli düeti en fazla dinlenen, beğenilen ve paylaşılan şarkı unvanını aldı.

Yaşam

“Psikoloji uzmanlarına ihtiyaç her geçen gün artıyor”

YKS 2021 kayıt dönemi sona ermesinin ardından ek kontenjan dönemi öncesi adaylara tavsiyelerde bulunan Psikoloji Bölümü Arş. Gör. Uzay Ergün, psikoloji bölümünün iş olanaklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ergün, psikoloji bölümüne duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığını ifade etti.

Yaşam

Turizmde yeni trend; mesafeli konaklama

Koronavirüsün hayatın birçok alanında alışkanlıkları değiştirdiğini ve tüm sektörlerde olduğu gibi konaklama sektörünün de pandemi şartlarına uygun olarak dönüştüğünü söyleyen Marisstone Hotel Genel Müdürü Mehmet Kovuk, “Virüs salgını ile değişen müşteri talepleriyle ilgili çeşitli araştırmalar yaptık. Burada gördük ki artık aileler kalabalık ve iç içe konaklama yerine birbirlerine daha mesafeli alanlara sahip olmak istiyorlar” dedi.

Yaşam

Göbeklitepe bin 800 fotoğraf ve milimetrik veriler ile İstanbul’a taşınıyor

GÖBEKLİTEPE’nin dijital model ikizi çıkarıldı. Yüzde 80 bindirme oranı ile çekilmiş bin 800 adet yüksek çözünürlüklü fotoğraf ile yapılan çalışmanın sonucunda Göbeklitepe, sanal gerçeklik ortamına taşındı. Vatandaşlar, özel gözlükleri takarak, kilometrelerce uzaklıktaki Göbeklitepe’yi İstanbul’da gezebilecek.