Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz meclise bilgi verdi

2021 yılı Haziran ayı Meclis toplantısında konuşan Silivri belediye Başkanı Volkan Yılmaz, ilçede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

silivri
Daha Fazla

Konuşmasında Silivri’nin İstanbul’un en yeşil ilçesi olacağını vurgulayan Başkan Yılmaz; “Tarihi mirası ve tarihi kültürü yaşatmak bizim boynumuzun borcu” dedi.

Projesi onaylanan Mübadele Evi ve restorasyon çalışmalarında sona gelinen 32 Gözlü Köprü ile ilgili bilgi de veren Yılmaz; “İstanbul Valiliği, Silivri’de daha önceki yönetim tarafından düşünülmüş, projelendirilmiş, ortaya fikir konmuş ve kamulaştırılması da yapılmış Mübadele Evi projesinin bütçesini onayladı. İnşallah iddialı bir şey olur ve ekim ayında Mübadele Evimizin kurdelesini kesmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

32 Gözlü Köprü’nun restorasyon çalışmaların son aşamaya gelindiğinin altını çizen Yılmaz; “Silivri’de tarihsel konularda bazı hikâyelerin yazılmasında eksiklikler yapılmış. 32 Gözlü Köprü 348 metre uzunluğu ile Mimar Sinan’ın yapmış olduğu en önemli eserlerden bir tanesi. Bu köprü aslında fütuhat yolunu, fetih yolunu simgeliyor.

Yani Osmanlı’nın Balkanlar’a açılan kapısı. Bu nedenle Kısa Köprü ve 32 Gözlü Köprü arasında bir Mimar Sinan tarih yolculuğu, bir fütuhat yolu projemiz var. Bununla birlikte 32 Gözlü Köprü’nün hemen güneyinde kalan yaklaşık 40 bin metrekare alanda yeşiliyle, doğasıyla, spor ve kültür tesisleriyle, denize sıfır bir Mimar Sinan Parkı’nı Silivri’ye kazandıracağız.

Bu projeler tamamlandığında Silivri, İstanbul’un 39 ilçesinde, kişi başına düşen yeşil alan sayısı en fazla olan ilçe haline gelecek” dedi.

Yorumlar kapalı.