Marmara Denizi’ne yapay resif ve midye bırakıldı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Marmara Denizi’nde biyoçeşitliliği artırmak için denize, levrek, kalkan balığı ile midye bıraktılar.

midye1
Daha Fazla

Bakan Pakdemirli ve Kurum ilk önce Yenikapı İskelesi’nden biyoçeşitliliği artırmak için denize levrek ve kalkan balığı saldı. Ardından Yenikapı’dan tekne ile denize açılan Pakdemirli ve Kurum, “Marmara Denizi Müsilaj Eylem Planı-İstanbul Yapay Resif Projesi 2. Etap Resif Atımı” kapsamında Sarayburnu açıklarında Marmara Denizi’ne 15 ton midye bıraktı.

Marmara Denizi’nin yüzeyinde müsilajın neredeyse sıfırlandığını kaydeden Pakdemirli, yüzeyin altında bir miktar olsa da bununla ilgili gerekli tedbirlerin alındığını, çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Pakdemirli, bugün kalkan ve levrek balıklarını Marmaray’a saldıklarına anımsatarak müsilajın birçok sebebi olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Müsilaj Eylem Planı’nda 22 madde var bunun 6 tanesi bizim bakanlığımızla birebir alakalı. Organik tarım ve basınçlı sulama sistemlerinde destek ve organik gübre ve organik mineral gübrelere destek veriyoruz. Sevinerek söylemek lazım ki Marmara Bölgesi’ndeki hayvansal gübrelerin yüzde 72’si depolanıp biyogaz’a gidiyor.

Yani Marmara’nın kirlenmemesi, için gerekli tedbirlerin önemli kısmı daha önceden alınmış oldu. Sucul ekosistem dediğimiz denizdeki ekosistemi de korumak maksadıyla, ışıklı avcılığın yasaklanması, Marmara’da yeni çıkan 1386 sayılı Kanun’umuzla beraber 136 tane kaçak balıkçılık yapan tekneye el koymuş olduk. Denetimlerde de İHA kullanmaya başladık, hayalet ağları temizliyoruz.

Türkiye, interpol raporlarında dünyanın en hızlı şekilde balık popülasyonu artan ülkelerinin arasına girmeyi başardı. Kaçak balıkçılıkla alakalı, Meclisimizin mevzuatla ilgili bizi desteklemesi, arkadaşlarımızın da sıkı takibiyle bir noktaya geldik.

Müsilajdan balıkçılarımız etkilendi. 12 metrenin altındaki balıkçı teknelerimize destek vermeye başladık. Marmara’daki balıkçılara da düne göre iki misli destek vermeye başladık. Onlar da 2 bin ile 2 bin 900 TL arasında destek almaya başladılar, normalde 1.000 ile 1.450 TL arasındaydı. En geç yarınki Resmi Gazete’de bu yayımlanıyor olacak. Haftada bir analizlerimizde balıktan, midyeden, sudan numune alıyoruz. Vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla balıkları tüketebilir, Marmara’da balık tüketmekle ilgili önemli bir problem yok, asla da olmadı.”

Bakan Pakdemirli, yapay resif projesi ile ilgili olarak, “Resif denince bir çoğumuz belki anlamıyor. Sayın Bakanım nasıl vatandaşlara TOKİ yapıyorsa, bizimki de bir nevi balıklara TOKİ yapmak. Akıllarda kalsın diye bu benzetme aklıma geldi.” dedi.

Balıkların yuvalanması, kendilerine yer bulabilmesinin resiflerin çok önemli özelliği olduğuna işaret eden Pakdemirli, Marmara’daki biyoçeşitliliğin artmasında son 1-2 senede bırakılan resiflerin çok büyük katkısının olduğunu söyledi.

Yorumlar kapalı.