İmamoğlu, zaferinin 2. Yılını kutladı

23 Haziran 2019 İstanbul seçimlerinin 2’nci yıldönümü görkemli bir törenle kutlandı.

imimogluzafe
Daha Fazla Göster

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen etkinliğe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yanı sıra, belediye başkanları, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İBB Meclis üyeleri, İBB üst yönetimi ile siyasi parti, sendika ve STK temsilcileri katılım gösterdi. Ayrıca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de video-konferans yoluyla katılım sağladı.

Etkinlikte konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “23 Haziran’da örgütümüz, Türkiye’nin her tarafından gelen örgütümüz, artı İBB Başkan adayımız alandaydı ve çalışıyordu. Akşam saatlerinde hepimiz heyecanla sandıkların açılmasını bekledik ve sandıklar açıldı. Televizyonların yaptığı açıklamalardan çok erken, sonuçlar bize gelmeye başladı. O günkü mutluluğumu asla unutamam.
Bu mutluluğun temelini oluşturan temel olgu; ‘Evet, bu ülkede demokrasi var ve insanlar bu ülkede demokrasiye inanıyorlar. Gerçekten haksızlık yapanlara ders vermesini biliyorlar ve ders verdiler. Bu çok önemliydi” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ise, fiziki olarak katılamadığı şenlikte, katılımcılara, video-konferans yöntemiyle seslendi. Programının yoğunluğundan dolayı şenlikte bulunamamasından duyduğu üzüntüyü dile getiren Akşener, “Kalbimin sizlerle birlikte olduğunu bilmenizi istiyorum” dedi. İstanbul’un bir devrin kapanıp, yeni bir devrin açılmasına vesile olan çok özel bir şehir olduğunu vurgulayan Akşener, “Fethini Peygamber Efendimizin müjdelediği, Fatih Sultan Mehmet Han’ın bizlere emaneti olan bir şehrimizdir. Bu yanıyla da paha biçilmez bir mirasımızdır.

Bu gerçekler ışığında, her birimize düşen önemli bir görev var: İstanbul’un kıymetini bilmek. İstanbul’u layık olduğu şekilde, güzel ve yaşanabilir bir kente dönüştürmek. İstanbul’u; yağmadan, talandan, yıkımdan kurtarmaktır. İşte bu çok önemli görevleri yerine getirmek için, ilk adımı 2 yıl önce bugün attık. Ve 23 Haziran 2019 tarihi, İstanbul için bir dönüm noktası oldu. Aynı zamanda 23 Haziran tarihi, 150 yıllık demokrasi mücadelemizin taçlandığı günlerden de biri oldu” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, şenlikte yaptığı konuşmasına, “Bugün, yağmurlu bir gündü. Genel Başkanım, ‘Barajlar kurudu’ dediler. Artık ne düşündüler, sevinç mi duydular; ben anlamadım. Ama milletimizin duası tuttu. Memleket bereket doldu. Yaradan, haziranı bile nisan yaptı Genel Başkanım. Bugün bile yağışlıydı. Bereket dolu bir gündü. Ama bu akşamki demokrasi şöleninde, güneşin güzelliğini gördük.

Akşamın güzelliğiyle İstanbul’u selamlıyoruz” sözleriyle başladı. “Bugün, bu aziz şehirden tüm dünyaya demokrasi ve özgürlük konusunda ilham kaynağı olan bir iradenin sergilendiği günün ikinci yıldönümü” diyen İmamoğlu, seçildiği günden bu yana 6 ayda bir gerçekleştirdiği “hesap verme” geleneğini sürdürdü. İmamoğlu, 23 Haziran’ın demokrasi tarihimizin en anlamlı günlerinden biri olduğunu hatırlattı. “23 Haziran 2019 günü, iradeleri yok sayılmak istenen sizler, İstanbullular; kural tanımayan, kibir dolu bir anlayışı tarihe gömdünüz” diyen İmamoğlu, “O gün, Türkiye’nin vicdanı, İstanbullularla birlikte ayağa kalktı ve kendisini vatandaşın üzerinde görenleri mahkum etti. Adalet ve hukuktan taviz vermeyeceğini ve millet iradesinin üstünde güç tanımayacağını açıkça ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı.