15 Temmuz Şehitleri Anıldı

15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşamlarını kaybeden 251 şehit için İstanbul Valiliği, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, 15 Temmuz Derneği ile Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) ortaklaşa bir etkinlik düzenledi.

diyanetanma
Daha Fazla Göster

Çamlıca tepesinde bulunan, Türkiye’nin en büyük bayrağının altında buluşan 251 sporcu ve TÜGVA üyeleri, üzerinde 251 şehidin isminin yazılı olduğu tişörtleri ile koşuya başladı.
Kısıklı, Altunizade ile Nakkaştepe güzergâhından Şehitler Makamı’na gelen sporcular, burada Türk bayrağını İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya teslim etti. İstanbul Valisi Yerlikaya, bayrağı teslim aldıktan sonra öperek, alnına koydu.

Anma töreninde konuşan Vali Yerlikaya, bundan 5 yıl önce dünya ve Türkiye tarihinde eşi benzeri olmayan bir ihanet gecesine şahitlik ettiklerini söyledi.

Tanklar, tüfekler, uçaklar, helikopterlerle Türkiye’nin iradesine, özgürlüğüne, bağımsızlığına, bayrağına, devletine ve kutsal olan her şeye kast edildiğini kaydeden Vali Yerlikaya, “251 kardeşimiz şehit düştü. 2 bin 700’ün üzerinde kahraman gazimiz var. Burada bugün İstanbul’umuzda, şehitlik makamındayız ve hemen yanı başımızda 15 Temmuz Derneğimizin idare ettiği Hafıza Müzesi ve ibret olsun diye arzı endam ettiği Şehitler Makamı’nın yanındayız. Bu hafta, 5. yıl dönümünde o ihanet gecesindeki ihanetin boyutunu her türlü anma vesilesiyle hatırlatıyoruz.” dedi.

Anma programı, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın Kur’ân-ı Kerim tilaveti ve yaptığı duanın ardından sona erdi.

Yorumlar kapalı.